Nanotechnológia fizikai és kémiai alapjai

Az ismeretkör: Technológiai ismeretek

Kredittartománya: 12 kredit

Tantárgyai:  

1)  Nanotechnológia fizikai és kémiai alapjai

2) Termék előállítási technológiák

3)  Csomagolás technika

 

Tantárgy neve: Nanotechnológia fizikai és kémiai alapjai

Kreditértéke: 4

A tantárgy besorolása: kötelező

A tanóra típusa: 1 óra előadás / 2 óra gyakorlat, összesen 36 óra az adott félévben

Az adott ismeret átadásában alkalmazandó további (sajátos) módok, jellemzők (ha vannak):

A számonkérés módja: kollokvium

Az ismeretellenőrzésben alkalmazandó további (sajátos) módok (ha vannak):

A tantárgy tantervi helye: 2. félév

Előkövetelmények: -

Tantárgyleírás:

A fizika és kémia a nanotechnológia szempontból fontos szerepet játszik: a kémiai nanotechnológiai eszközök működtetéséhez fontos az anyagok kémiai szerkezetének ismerete, a fizikai módszerek és a nanotechnológiai eszközök és folyamatok kifejlesztése fizikai-kémiai kölcsönhatások alapszik. A kurzusnak a célja, hogy bemutassa a nanotechnológia gyakorlatban betöltött jelentőségét, valamint a kémia és a fizika szerepét a nanotechnológia fejlesztésében. A hallgatók megismerik a nanostrukturált anyagok előállításához alkalmas eljárások tudományos hátterét. A nedves eljárások (szol-gél technikák, Langmuir-Blodgett és más önszerveződő eljárások), valamint a nanostrukturált anyagok tesztelésének és jellemzésének módszereit pl. különböző mikroszkópos technikákat, a nanotechnológiai eszközök legfontosabb típusát (szenzorok, funkcionális és reakcióképes rendszerek), működésük kémiai, fizikai-kémiai hátterét és a nanotechnológia biológiai jelentőségét is.

Irodalom

Kötelező irodalom:

-  Hórvölgyi Zoltán: A nanotechnológia kolloidkémiai alapjai, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar Fizikai Kémia és Anyagtudományi Tanszék Typotex, 2011, ISBN: 978-963-279-467-9

- Csanády Andrásné, Kálmán Erika, Konczos Géza szerk.: Bevezetés a nanoszerkezetű anyagok világába, ELTE Eötvös Kiadó, 2009, ISBN: 978-963-284-053-6

- Bharat Bhushan (ed.): Springer handbook of nanotechnology, Berlin, New York, Springer-Verlag, 2004, ISBN: 3540012184

 

Ajánlott irodalom:

- Peter Fratzl, John W.C. Dunlop, Richard Weinkam (ed.): Materials Design Inspired by Nature: Function Through Inner Architecture, RSC Publishing, 2013 ISBN10 1849735530

Előírt szakmai kompetenciák, kompetencia-elemek

a) Tudása

-     Érti a műszaki szakterület műveléséhez szükséges általános és specifikus természettudományi, műszaki tudományi, valamint gazdálkodás- és szervezéstudományi elveket, szabályokat, összefüggéseket, eljárásokat.

-     Ismeri a műszaki berendezések, termelési rendszerek funkcionális működését, követelményrendszerét.

--    Birtokában van a kutatáshoz, illetve a tudományos munkához szükséges széles körben alkalmazható problémamegoldó technikáknak.

 

b) Képességei

-     A műszaki szakterületen képes a megszerzett tudás alkalmazására és gyakorlati hasznosítására, a problémamegoldó technikák felhasználására.

-     Képes az integrált ismeretek alkalmazására a műszaki berendezések, technológiai folyamatok, anyagok és technológiák, valamint a kapcsolódó elektronika, informatika szakterületeiről.

-     Képes innovációs folyamatok tervezésének és megvalósításának összehangolására.

-     Képes multidiszciplináris műszaki ismereteket igénylő feladatok összehangolására, megvalósításuk irányítására.

 

c) Attitűdje

-     Nyitott és fogékony a műszaki szakterületen zajló szakmai, technológiai fejlesztés és innováció megismerésére és ezen ismeretek proaktív alkalmazására.

-     Felvállalja a szakterületéhez kapcsolódó szakmai és etikai értékrendet.

-     Erős etikai tartás, kritikai és önkritikai érzék jellemzi.

-     Alkalmas az együttműködésre, a csoportmunkában való részvételre és kellő gyakorlat után önálló vezetői feladatok ellátására.

-     Rendszer szintű gondolkodás, megközelítés jellemzi.

 

d) Autonómiája és felelőssége

-     Önállóan képes műszaki-gazdasági jellegű feladatok megoldására. Döntéseit körültekintően, a különböző szakterületek (elsősorban műszaki, közgazdasági, jogi) képviselőivel konzultálva önállóan hozza meg és ezekért felelősséget is vállal.

-     Kezdeményező szerep, felelősségvállalás és döntéshozó képesség jellemzi.

-     Döntései során figyelemmel van a munkahelyi egészség és biztonság, a műszaki, gazdasági és jogi szabályozás előírásaira, valamint a szakmai-etikai szempontokra.

 

Tantárgy felelőse: Dr. Budai István, egyetemi docens, PhD

Tantárgy oktatásába bevont oktató(k):  -

 

Tantárgyi tematika heti bontásban (nappali tagozat)

Tantárgyi tematika konzultációnként (levelező tagozat)

 

Legutóbbi frissítés: 2023. 09. 28. 08:10