Haladó vállalati pénzügyek

Az ismeretkör: Pénzügyek

Kredittartománya: 10 kredit

Tantárgyai:  

1)  Vállalati pénzügyek

2) Gazdálkodási, pénzügyi és beruházási ismeretek mérnököknek (ekvivalens tárgy: Beruházási és pénzügyi döntések, Haladó vállalati pénzügyek) 

 

Tantárgy neve: Haladó vállalati pénzügyek

Kreditértéke: 4

A tantárgy besorolása: kötelező

A tanóra típusa: 1 óra előadás / 3 óra gyakorlat, összesen 48 óra az adott félévben

Az adott ismeret átadásában alkalmazandó további (sajátos) módok, jellemzők (ha vannak): csoportfeladatok-csoportmunka

A számonkérés módja: kollokvium

Az ismeretellenőrzésben alkalmazandó további (sajátos) módok (ha vannak): csoportos vagy önálló feladat kidolgozása

A tantárgy tantervi helye: 1. félév

Előkövetelmények:

Tantárgyleírás:

A hallgatók haladó szinten folytatják az eltérő befektetési lehetőségek és beruházások gazdaságossági vizsgálatát, értékelését. Komplex beruházások értékelése, érzékenységi vizsgálatok. Kapacitásbővítő beruházások értékelése. Vállalati tőkeszükséglet, a tőkeköltsége. Kockázat és hozam. Kötvények értékelése, a kötvények értékét meghatározó tényezők vizsgálata, átlagos futamidő, részvények értékelése (osztalék, saját tőke arányos nyereség, osztalékfizetési ráta, osztalékértékelési modell, Gordon modell). Gazdaságosság versus társadalmi felelősség vállalás. Opciók (eladási és vételi opciók, pozíció- és nyereségfüggvény, put-call paritás, opciós stratégiák, beruházások és opciók).

Irodalom

Kötelező irodalom:

  • Brealey, R. A. – Myers, S. C (2011): Modern vállalati pénzügyek. Panem Kft., Budapest. ISBN: 978 963 545 5287.
  • T. Kiss Judit (2013): Pénzügyi és vállalati pénzügyi ismeretek műszaki menedzsereknek és mérnököknek. Példatár. Debreceni Egyetemi Kiadó. ISBN: 978 963 318 296 3.

Ajánlott irodalom:

  • Bélyácz Iván (2007): A vállalati pénzügyek alapjai. Aula Kiadó, Budapest. ISBN: 978 963 9698-13-0.
  • Bélyácz Iván (2011): Stratégiai beruházások és reálopciók. Aula Kiadó, Budapest. ISBN: 978 963 9698-94-9.
  • Damodaran, A. (2006): Befektetések értékelése. Módszerek és eljárások. Panem Kiadó, Budapest. ISBN-13: 978-9-635454-55-6.

Előírt szakmai kompetenciák, kompetencia-elemek

a) Tudása

-     Érti a műszaki szakterület műveléséhez szükséges általános és specifikus természettudományi, műszaki tudományi, valamint gazdálkodás- és szervezéstudományi elveket, szabályokat, összefüggéseket, eljárásokat.

-     Ismeri a gazdaságos üzemeltetés kialakításának és fejlesztésének feltételeit, módszereit.

-     Ismeri a műszaki, gazdálkodási és menedzsment jellegű tevékenységeket és azok összefüggéseit.

-     Ismeri a termelő és szolgáltató vállalkozások alapításához és működésük menedzseléséhez, fejlesztéséhez szükséges elméletet és módszertant.

-     Ismeri a minőségügyre, a környezetvédelemre, a fogyasztóvédelemre, a termékfelelősségre, a munkahelyi egészségre és biztonságra vonatkozó műszaki, gazdasági és jogi szabályozás előírásait.

-     Birtokában van a kutatáshoz, illetve a tudományos munkához szükséges széles körben alkalmazható problémamegoldó technikáknak.

-     Ismeri a főbb kvantitatív elemzési módszereket, valamint az ezekhez szükséges operációkutatási, matematikai programozási, valószínűségelméleti és matematikai statisztikai alapokat.

 

b) Képességei

-     A műszaki szakterületen képes a megszerzett tudás alkalmazására és gyakorlati hasznosítására, a problémamegoldó technikák felhasználására.

-     Képes a termelő és szolgáltató folyamatok műszaki, gazdasági, humán és egyéb társadalmi szempontokból történő áttekintésére, és az egyes szakterületek képviselői közötti kommunikációra.

-     Képes üzleti tervek készítésére és megvalósítására, műszaki-gazdasági döntés-előkészítési feladatok elvégzésére és a döntéshozatalra, innovációs stratégiák kidolgozására és megvalósítására.

-     Képes a műszaki értékelemzés feladatainak elvégzésére, a termelési rendszerek és technológiák minőségbiztosítására, a gazdálkodás minőségi és hatékonysági mutatóinak javítására.

-     Képes innovációs folyamatok tervezésének és megvalósításának összehangolására.

-     Képes multidiszciplináris műszaki ismereteket igénylő feladatok összehangolására, megvalósításuk irányítására.

-     Kreativitás, rugalmasság, jó kommunikációs, érveléstechnikai és együttműködési, problémamegoldó készség jellemzi.

 

c) Attitűdje

-     Felvállalja a szakterületéhez kapcsolódó szakmai és etikai értékrendet.

-     Törekszik szakmailag magas szinten, önállóan vagy munkacsoportokban megtervezni és végrehajtani a feladatait.

-     Jellemző rá a folyamatos tanulási készség, a széles és alapos műveltség, a fejlett analizáló és szintetizáló képesség, a környezettel szembeni érzékenység.

-     Erős etikai tartás, kritikai és önkritikai érzék jellemzi.

-     Alkalmas az együttműködésre, a csoportmunkában való részvételre és kellő gyakorlat után önálló vezetői feladatok ellátására.

-     Tiszteletben tartja mások szakmai véleményét és eredményeit.

-     Rendszer szintű gondolkodás, megközelítés jellemzi.

 

d) Autonómiája és felelőssége

-     Önállóan képes műszaki-gazdasági jellegű feladatok megoldására. Döntéseit körültekintően, a különböző szakterületek (elsősorban műszaki, közgazdasági, jogi) képviselőivel konzultálva önállóan hozza meg és ezekért felelősséget is vállal.

-     Kezdeményező szerep, felelősségvállalás és döntéshozó képesség jellemzi.

-     Döntései során figyelemmel van a munkahelyi egészség és biztonság, a műszaki, gazdasági és jogi szabályozás előírásaira, valamint a szakmai-etikai szempontokra.

-     Értékeli beosztottjai munkáját, kritikai észrevételeinek megosztásával elősegíti szakmai fejlődésüket, munkatársait felelős és etikus szakmagyakorlásra neveli.

-     Önállóan is figyelemmel kíséri a szakterületével kapcsolatos technikai, technológiai, gazdasági, pénzügyi, jogi és társadalmi változásokat, problémamegoldó technikákat, − a globális társadalmi és gazdasági folyamatokat.

 

Tantárgy felelőse: Dr. T. Kiss Judit, egyetemi docens, PhD

Tantárgy oktatásába bevont oktató(k): Dr. T. Kiss Judit, egyetemi docens, PhD, Kosda Péter

 

Tantárgyi tematika heti bontásban (nappali tagozat)

Tantárgyi tematika konzultációnként (levelező tagozat)

 

 

Legutóbbi frissítés: 2023. 09. 28. 08:09