Tájékoztató a szakdolgozatra/diplomamunkára vonatkozó legfontosabb tudnivalókról a műszaki menedzser alap-, illetve mesterszak, illetve a Műszaki Menedzsment és Vállalkozási Tanszék által hirdetett szakirányú továbbképzési szakok hallgatói számára.
A szakdolgozat, illetve diplomamunka készítésére a következő szabályzatok vonatkoznak:
- a Debreceni Egyetem Tanulmányi és Vizsgaszabályzat 18. és 24. §-a, valamint a 4. sz. Műszaki Kari sajátosságokat tartalmazó melléklet 14. §-a
- a Műszaki Kar A "Szakdolgozat / Diplomamunka elkészítésének szabályai" és annak mellékletei ( „Szakdolgozat / Diplomamunka formai követelmény”; 4. sz. melléklet: "A Harvard hivatkozási rendszer szabályai")
A képzéseinkben részt vevő hallgatónak a záróvizsgára bocsátás feltételeként szakdolgozatot/diplomamunkát (továbbiakban: dolgozat) kell készíteni. A dolgozat tartalmi követelményeit, az értékelés általános szempontjait és a hozzá rendelt kreditek számát a szak követelményei alapján a Kar szabályzatai tartalmazzák.
- Műszaki menedzser alapszak (BSc): 15 kredit
- Műszaki menedzser mesterszak (MSc): 30 kredit
- Szakirányú továbbképzési szakok (Lean szakmérnök/Lean menedzser, Mérnök coach szakmérnök/Coach szakirányú továbbképzési szak, Minőségirányítási szakmérnök/Minőségirányítási szakember): 5 kredit
Alap- és mesterszakon a dolgozat elkészíthető, illetve záróvizsga tehető a nyelvvizsga-bizonyítvány megszerzése előtt is.
A dolgozat készítésének célja a hallgató elméleti és gyakorlati ismereteinek rendszerezése, megszilárdítása és alkalmazása, a vonatkozó résztémakör mélyebb tanulmányozása, a kutatási, számítási és tervezési jártasság bizonyítása. A hallgató a dolgozat sikeres elkészítésével bizonyítja be, hogy önállóan is képes a szakterületéhez kapcsolódó feladatok megoldására. Formai követelménytől való eltérés a tanszékvezető hozzájárulásával lehetséges.
Javasolt könyvek a szakdolgozat/diplomamunka megírásához:
- Deese, J. - Deese, E. K. (1992): Hogyan tanuljunk?, Panem-McGrawe-Hill Kiadó, Budapest, 7. fejezete
- Eco, U (1992): Hogyan írjunk szakdolgozatot?, Gondolat Kiadó, Budapest
- Fónai M. - Kerülő J. - Takács P. (szerk.) (2006): Bevezetés az alkalmazott kutatásmódszertanba. Pro Educatione Alapítvány, Nyíregyháza
A dolgozat szövege végig legyen a hallgató eredeti munkája.
Ügyeljünk a helyesírásra! A helyesíráshoz a magyar betűk használata is hozzáértendő, ezért nem használhatóak az à À è È Ô ô û stb. betűk. A helyesírási szabályzat (Deme L. – Fábián P. – Tóth E. (szerk.) (2003): Magyar helyesírási szótár. Akadémiai Kiadó, Budapest, valamint MTA (2006): A magyar helyesírás szabályai. Akadémiai Kiadó, Budapest.) az esetek többségében tartalmazza a helyes írásmódot, de segítséget jelent a szakfolyóiratok írásmódjának tanulmányozása is.