Intergrált információs rendszerek

Nappalis tematika

Levelezős tematika

Az ismeretkör: Szakmai törzsanyag - Alkalmazott Informatika

Kredittartománya (max. 12 kr.): 12

Tantárgyai:   1) Integrált információs rendszerek irányítása

2) Korszerű raktározási rendszerek tervezése

3) Vállalatirányítási rendszerek és IT ismeretek

 

Tantárgy felelőse: Dr. habil Máté Domicián

Tantárgy oktatásába bevont oktató(k): -

 

Tantárgy neve:

Integrált információs rendszerek irányítása

Kreditértéke: 4

A tantárgy besorolása: kötelező

A tanóra típusa: 1 óra előadás / 3 óra gyakorlat, összesen 48 óra az adott félévben

Az adott ismeret átadásában alkalmazandó további (sajátos) módok, jellemzők (ha vannak): csoportfeladatok és csoportmunka

A számonkérés módja: kollokvium

Az ismeretellenőrzésben alkalmazandó további (sajátos) módok (ha vannak): csoportos vagy önálló feladatok kidolgozása

A tantárgy tantervi helye: 2. félév

Előkövetelmények: -

Tantárgyleírás: az elsajátítandó ismeretanyag tömör, ugyanakkor informáló leírása

A tárgy kialakításánál a legfőbb szempont, hogy megismertesse az Integrált Vállalat Irányítási Rendszerek (ERP) legfontosabb tulajdonságait, a fejlődésük történetét és a felhasználásukban rejlő előnyöket. A gyakorlati alkalmazásukat pedig az SAP R/3 és S/4HANA rendszerén keresztül szemlélteti.

A kurzus tartalma röviden: A vállalatirányítási rendszerek jellemzői, a vállalatok működésében, gazdálkodásában betöltött kritikus szerepük. Az SAP mint meghatározó integrált ERP szoftver implementálása. Az SAP navigáció megismerése: a bejelentkezés folyamata, elérhető rendszerek, mandantok. Az SAP GUI és FIORI rendszer képernyő-felépítése, a rendelkezésre álló eszköztár fontosabb eszközei, az általános beállítási lehetőségek, felhasználói alapértékek, paraméterek beállítása, módosítása. A favoritok mappa használata. Tranzakciók indítása, kötelező és opcionális mezők, utasítások végrehajtása, megszakítása. Rendszerüzenetek típusai, felhasználói teendők, jogosultságprobléma pontos meghatározásának módja. A Business Workplace és a határidőnaptár, rövid üzenetek és levelek küldése, fogadása, az elosztási (disztribúciós) lista kezelése. Batch-input mappák létrehozása, menedzselése, futtatása.

Riportok megjelenítése, módosításainak nyomon követése, eredeti és kapcsolódó bizonylatok megjelenítése, ennek kapcsán a belső móduszok használatának ismertetése. Törzsadatok szerepe általánosságban, megjelenítésük, módosításuk nyomon követése, modulfüggő felépítésük. SAP standard riport lekérése, indításának különböző módjai, rendelkezése álló riportszelekciók, riporthoz változat készítése, módosítása, lekért riport formázására rendelkezésre álló eszköztár, a végeredmény mentési, nyomtatási lehetőségei. Jobok (a háttérben futó munkafolyamatok) definiálása, saját és más felhasználó által készített jobok lekérdezése, menedzselése, kapott (spool mappában elérhető) listák és kiviteli kérelmek megjelenítése, mentése, nyomtatása.

Az alapvető SAP navigáció ismeretek megismerése után a hallgatók megérthetik, hogy miért és hogyan érdemes az ERP rendszereket a gyakorlatban használni, valamint képesek lesznek még a navigációs alapismeretek elsajátítása után a SAP felhasználói felületén keresztül üzleti folyamatokat és konkrét megoldandó gazdasági problémákat, eseteket kezelni. A tananyag ezért referenciául szolgálhat az SAP rendszerek későbbi felhasználói számára. A kurzus második része elsősorban a végső-felhasználók számára nyújt segítséget a különböző modulok, például számviteli, pénzügyi (FI) és a logisztikai (ellátási-lánc menedzsment) folyamatok, úgymint az anyaggazdálkodási (Material Management) MM), értékesítési (Sales and Distribution, SD), illetve terméktervezés (Product Planning, PP) könnyebb megértéséhez.

Irodalom

Kötelező irodalom:

-          Bardhan B., Baumgartl A., Nga-Sze C, Dudgeon M., Górecki P., Lahiri A., Meijerink B., Worsley-Tonks A: (2021): SAP S/4HANA: An Introduction, SAP Press, ISBN 978-1-4932-2056-4

-          Schulz. O. (2017): Using SAP: An Introduction for Beginners and Business Users, SAP Press, ISBN 978-1-4932-1405-1

Ajánlott irodalom:

-          Mehta M., Aijaz U., Duncan T., Parikh S: (2019): SAP S/4HANA Finance: An Introduction: SAP Press, ISBN 978-1-4932-1778-6

-          Anderson, G. (2011): Teach Yourself SAP in 24 Hours, Fourth Edition, Sams publisher, ISBN: 0672335425

-          Bhattacharjee D., Narasimhamurti V., Desai C., Vazquez G. B., Walsh T., (2019): Logistics with SAP S/4HANA: An Introduction, SAP Press,  ISBN 978-1-4932-1781-6

-          Mitiwalla, L. – Thompson, J (2012): Enterprise Systems for Management, 2nd Edition, Pearson, ISBN-13: 978-0132145763

Előírt szakmai kompetenciák, kompetencia-elemek

a) Tudása

-     Érti a műszaki szakterület műveléséhez szükséges általános és specifikus természettudományi, műszaki tudományi, valamint gazdálkodás- és szervezéstudományi elveket, szabályokat, összefüggéseket, eljárásokat.

-     Ismeri a szervezetek, mint céltudatos rendszerek működési elveit.

-     Ismeri a műszaki, gazdálkodási és menedzsment jellegű tevékenységeket és azok összefüggéseit.

-     Birtokában van a kutatáshoz, illetve a tudományos munkához szükséges széles körben alkalmazható problémamegoldó technikáknak.

b) Képességei

-     A műszaki szakterületen képes a megszerzett tudás alkalmazására és gyakorlati hasznosítására, a problémamegoldó technikák felhasználására.

-      Képes a termelő és szolgáltató folyamatok műszaki, gazdasági, humán és egyéb társadalmi szempontokból történő áttekintésére, és az egyes szakterületek képviselői közötti kommunikációra.

-     Képes az integrált ismeretek alkalmazására a műszaki berendezések, technológiai folyamatok, anyagok és technológiák, valamint a kapcsolódó elektronika, informatika szakterületeiről.

-     Kreativitás, rugalmasság, jó kommunikációs, érveléstechnikai és együttműködési, problémamegoldó készség jellemzi.

c) Attitűdje

-     Törekszik szakmailag magas szinten, önállóan vagy munkacsoportokban megtervezni és végrehajtani a feladatait.

-     Jellemző rá a folyamatos tanulási készség, a széles és alapos műveltség, a fejlett analizáló és szintetizáló képesség, a környezettel szembeni érzékenység.

-     Alkalmas az együttműködésre, a csoportmunkában való részvételre és kellő gyakorlat után önálló vezetői feladatok ellátására.

-     Rendszer szintű gondolkodás, megközelítés jellemzi.

d) Autonómiája és felelőssége

-     Önállóan képes műszaki-gazdasági jellegű feladatok megoldására. Döntéseit körültekintően, a különböző szakterületek (elsősorban műszaki, közgazdasági, jogi) képviselőivel konzultálva önállóan hozza meg és ezekért felelősséget is vállal.

-     Kezdeményező szerep, felelősségvállalás és döntéshozó képesség jellemzi.

-     Önállóan is figyelemmel kíséri a szakterületével kapcsolatos technikai, technológiai, gazdasági, pénzügyi, jogi és társadalmi változásokat, problémamegoldó technikákat, − a globális társadalmi és gazdasági folyamatokat.

Legutóbbi frissítés: 2024. 05. 08. 13:19