Nemzetközi és vezetői számvitel

Tantárgy neve: Nemzetközi  és vezetői számvitel 

Kreditértéke: 4

A tantárgy besorolása: kötelező

A tanóra típusa: 2 óra előadás / 2 óra gyakorlat, összesen 48 óra az adott félévben

Az adott ismeret átadásában alkalmazandó további (sajátos) módok, jellemzők (ha vannak):

A számonkérés módja: évközi jegy

Az ismeretellenőrzésben alkalmazandó további (sajátos) módok (ha vannak):

A tantárgy tantervi helye: 3. félév

Előkövetelmények:

Tantárgyleírás:

A hallgatók megismerkednek a vezetői számvitel céljával, feladataival és területeivel. Többek között elsajátítják a költségek tipizálási lehetőségeit és azok fogalmait, valamint számítási metódusaikat. A hallgatók megismerik az önköltségszámítás módszereit, a tevékenység alapú költségszámítást és vezetést, a költséggazdálkodás főbb elemeit, kimutatások ellenőrzését, fedezeti összeg és a fedezeti pont meghatározását, az ármeghatározásának összetevőit, költségvetés készítését. Költségek elszámolásának gyakorlata, önköltségszámítás metódusa. Nemzetközi számviteli rendszerek, számviteli standardok (magyar szabályozás, US GAAP, IFRS), szabályozási elvek, irányelvek, a számviteli harmonizáció folyamata, kérdésköre.

Irodalom

Kötelező irodalom:

  • Dr. Kardos Barbara - Dr. Sisa Krisztina Andrea - Dr. Szekeres Bernadett - Dr. Veress Atti-la (2016): Vezetői számvitel elmélet, módszertan. Saldo Pénzügyi Tanácsadó és Informa-tikai Zrt., Budapest ISBN 978–963–638–511–8.
  • Dr. Kardos Barbara - Miklósyné Ács Klára - Dr. Sisa Krisztina Andrea - Szabó Szabolcs - Dr. Szekeres Bernadett - Szijártó Boglárka - Török Martina Zsófia - Dr. Veress Attila - Zatykó Zsuzsanna (2016): Vezetői számvitel feladatgyűjtemény. Saldo Pénzügyi Tanács-adó és Informatikai Zrt., Budapest ISBN: ISBN 978-963-638-510-1.

 Ajánlott irodalom:

  • Dr. Bosnyák János - Dr. Gyenge Magdolna - Dr. Pavlik Lívia -dr. Székács Péterné (2010): Vezetői számvitel. Saldo Pénzügyi Tanácsadó és Informatikai Zrt., 2010. Budapest.
  • Bosnyák János, Gyenge Magdolna, Pavlik Lívia, Székács Péterné (2008): Vezetői számvi-tel - Példatár és Feladatgyűjtemény Saldo Pénzügyi Tanácsadó és Informatikai Zrt., Bu-dapest, 2008.
  • Madarasiné Dr. Szirmai Andrea - Bartha Ágnes - Dr. Kaliczka Nándor - Dr. Kovács Dáni-el Máté - Dr. Mohl Gergely (2016): Nemzetközi számviteli ismeretek példatár. Perfekt Kiadó, Budapest. ISBN 978-963-394-853-8.

Előírt szakmai kompetenciák, kompetencia-elemek

a) Tudása

-     Érti a műszaki szakterület műveléséhez szükséges általános és specifikus természettudományi, műszaki tudományi, valamint gazdálkodás- és szervezéstudományi elveket, szabályokat, összefüggéseket, eljárásokat.

-     Ismeri a gazdaságos üzemeltetés kialakításának és fejlesztésének feltételeit, módszereit.

-     Ismeri a műszaki, gazdálkodási és menedzsment jellegű tevékenységeket és azok összefüggéseit.

-     Ismeri a termelő és szolgáltató vállalkozások alapításához és működésük menedzseléséhez, fejlesztéséhez szükséges elméletet és módszertant.

-     Birtokában van a kutatáshoz, illetve a tudományos munkához szükséges széles körben alkalmazható problémamegoldó technikáknak.

 

b) Képességei

-     Képes a termelő és szolgáltató folyamatok műszaki, gazdasági, humán és egyéb társadalmi szempontokból történő áttekintésére, és az egyes szakterületek képviselői közötti kommunikációra.

-     Képes üzleti tervek készítésére és megvalósítására, műszaki-gazdasági döntés-előkészítési feladatok elvégzésére és a döntéshozatalra, innovációs stratégiák kidolgozására és megvalósítására.

-     Kreativitás, rugalmasság, jó kommunikációs, érveléstechnikai és együttműködési, problémamegoldó készség jellemzi.

 

c) Attitűdje

-     Törekszik szakmailag magas szinten, önállóan vagy munkacsoportokban megtervezni és végrehajtani a feladatait.

-     Jellemző rá a folyamatos tanulási készség, a széles és alapos műveltség, a fejlett analizáló és szintetizáló képesség, a környezettel szembeni érzékenység.

-     Erős etikai tartás, kritikai és önkritikai érzék jellemzi.

-     Alkalmas az együttműködésre, a csoportmunkában való részvételre és kellő gyakorlat után önálló vezetői feladatok ellátására.

-     Tiszteletben tartja mások szakmai véleményét és eredményeit.

-     Rendszer szintű gondolkodás, megközelítés jellemzi.

 

d) Autonómiája és felelőssége

-     Önállóan képes műszaki-gazdasági jellegű feladatok megoldására. Döntéseit körültekintően, a különböző szakterületek (elsősorban műszaki, közgazdasági, jogi) képviselőivel konzultálva önállóan hozza meg és ezekért felelősséget is vállal.

-     Kezdeményező szerep, felelősségvállalás és döntéshozó képesség jellemzi.

-     Döntései során figyelemmel van a munkahelyi egészség és biztonság, a műszaki, gazdasági és jogi szabályozás előírásaira, valamint a szakmai-etikai szempontokra.

-     Önállóan is figyelemmel kíséri a szakterületével kapcsolatos technikai, technológiai, gazdasági, pénzügyi, jogi és társadalmi változásokat, problémamegoldó technikákat,− a globális társadalmi és gazdasági folyamatokat.

 

Tantárgy felelőse: Dr. Török László, adjunktus, PhD

Tantárgy oktatásába bevont oktató(k):

 

Tantárgyi tematika heti bontásban (nappali tagozat)

Tantárgyi tematika konzultációnként (levelező tagozat)

 

Legutóbbi frissítés: 2023. 09. 28. 08:30